Sprzedawanie produktów poprzez własny sklep internetowy może przynieść nie tylko wiele satysfakcji, ale także wymiernych korzyści finansowych. Aby jednak tak się stało, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do efektywnego prowadzenia sklepu online.  

Co jest potrzebne do efektywnego prowadzenia sklepu internetowego?

Poza tak oczywistymi kwestiami, jak optymalizacja strony zarówno pod wyszukiwarki, jak i klienta, dobrze opisane produkty czy przemyślane kampanie reklamowe, równie istotne jest stworzenie dobrej bazy klientów będącej kluczem do skutecznego e-mail marketingu, który wprost prowadzi do zwiększenia sprzedaży. Baza klientów, czyli adresów e-mail musi być wysokiej jakości, aby spełniała swoją rolę. Oznacza to, że w bazie powinny się znaleźć adresy osób rzeczywiście zainteresowanych ofertą sklepu.

Jak tworzyć bazy klientów?

Powszechnie się uznaje, że najskuteczniejszą bazę tworzy samodzielnie właściciel firmy. Ma to swoje plusy, ponieważ unika się kosztów wynikających ze zlecenia pozyskania bazy podmiotom zewnętrznym, ale przede wszystkim nie ma ryzyka posądzenia o rozsyłanie spamu. Istnieje dość sporo darmowych rozwiązań pozyskania adresów. Warto pamiętać, aby korzystać z metody double opt-in wymagającej potwierdzenia zapisania się na listę mailingową. Dlaczego jest to tak ważne? Po prostu, eliminuje się w ten sposób przypadkowe zapisy osób. Nie byłoby dobrze, gdyby sklep internetowy został oskarżony o spam.

Trzeba także sobie uświadomić, że coraz mniej chętnie ludzie dzielą się swoim adresem e-mail. Dlatego też należy pomyśleć o odpowiednich zachętach. Może to być rabat na zakupy, dostęp do bazy wiedzy lub każdy pomysł, który skusi do pozostawienia adresu e-mail.  Zawsze musi też pojawić się informacja o możliwości rezygnacji z listy mailingowej.

Dlaczego tak ważna jest dobra baza klientów? Wystarczy popatrzeć na skuteczność mailingu wysyłanego do subskrybentów z ofertą ważną w konkretnym przedziale czasowym, np. dwóch dni. Każdy właściciel sklepu internetowego na pewno przyzna, ze konwersja wtedy jest naprawdę bardzo zadowalająca.