Fryzjerzy, kelnerzy, ochroniarze i stewardessy to specjaliści, którzy długo pracują w pozycji stojącej i prawie wszyscy z nich skarżą się na bardzo charakterystyczny objaw: zmęczone nogi. Z drugiej strony mamy tendencję do myślenia, że siedzenie jest lekką i zdrową czynnością. Nic bardziej mylnego. Jedną z głównych przyczyn zmęczenia nóg i innych objawów przewlekłej choroby żylnej jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, co powoduje zmniejszenie powrotu żylnego.

Dlaczego mam zmęczone nogi? Objawy przewlekłej choroby żylnej.


Główną funkcją żył jest transport krwi do serca. Dzieje się tak, ponieważ w ich wnętrzu znajduje się aparat zastawkowy, który umożliwia przepływ krwi tylko do serca. Jeśli aparat zastawkowy ulegnie uszkodzeniu i nie spełnia już swojej funkcji, transport krwi do serca staje się utrudniony, a krew ma tendencję do gromadzenia się. Choroba może wystąpić w każdym miejscu ciała, ale występuje prawie wyłącznie w kończynach, zwłaszcza w nogach. Wtedy właśnie pojawiają się objawy przewlekłej niewydolności żylnej, takie jak zmęczone nogi.
Przewlekła choroba żylna jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób u ludzi i stanowi główną przyczynę konsultacji w zakresie patologii naczyń w podstawowej opiece zdrowotnej. Dlatego ważne jest, aby lekarz postawił wczesną diagnozę i zastosował środki zapobiegawcze. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby są żylaki, które dotykają znacznego odsetka dorosłej populacji Polski. Nie są to jednak jedyne objawy. Ból, ociężałość, skurcze, zmęczenie nóg, świąd i owrzodzenia to inne objawy kliniczne choroby.

W jaki sposób siedzenie wpływa na krążenie żylne?

Wielogodzinne siedzenie może być szkodliwe dla naszego zdrowia, jeżeli nie uwzględnimy elementów związanych z pracą, głównie krzesła i biurka. Ważne jest również, aby od czasu do czasu móc zmienić pozycję. Mięśnie nóg odgrywają bardzo ważną rolę w krążeniu, ponieważ działają jak pompa, która przenosi krew z nóg z powrotem do serca. Kiedy siedzimy przez wiele godzin lub przez dłuższy czas, ruch ten nie ma miejsca, co powoduje zmniejszenie powrotu żylnego i wzrost ciśnienia w żyłach kończyn dolnych, co prowadzi do gromadzenia się krwi.

Jak uniknąć zmęczonych nóg?


Jeśli nasza praca wymaga od nas siedzenia przez wiele godzin, powinniśmy przede wszystkim starać się trzymać nogi w górze. Kiedy siedzimy przy komputerze, starajmy się podnosić nogi z podłogi. Dobrym pomysłem może być zastosowanie w tym celu podnóżka. Należy dążyć do projektowania stanowisk pracy, które wymagają różnych pozycji ciała.


W biurze.


1. Wstawaj co 15-30 minut.

2. Jeśli rozmawiasz przez telefon, skorzystaj z okazji, by wstać i zrobić kilka kroków podczas rozmowy.

3. Masowanie kostek. Siedząc, masuj kostki, najpierw na zewnątrz, a następnie do wewnątrz.

4. Rozciąganie. Nie odcinaj się od świata, a podczas siedzenia rozciągaj ramiona, tułów, szyję i tułów, a unikniesz sztywności.

5. Staraj się nie krzyżować nóg.


W domu.


1. Spij z nogami uniesionymi na wysokość około 10-20 centymetrów.

2. Nie należy nosić zbyt obcisłych ubrań. Lepiej jest nosić luźne ubrania z naturalnych tkanin, które pozwalają skórze się pocić.

3. Nie należy nosić gorsetów, podwiązek ani skarpetek, które uciskają i utrudniają krążenie.

4. Trzymaj się z dala od źródeł ciepła, takich jak grzejniki lub kaloryfery, a także od nadmiernej ekspozycji na słońce.

5. Należy brać zimne prysznice na nogi i regularnie masować stopy i nogi.

6. Nawilżaj skórę.

7. Utrzymuj prawidłową wagę ciała i unikaj zaparć. Zwiększona ilość tkanki tłuszczowej w nogach niweluje skuteczność pompy mięśniowej. W tym celu należy stosować dietę bogatą w błonnik i niskokaloryczną, jeśli ma się nadwagę.

Czy istnieją kremy, które poprawiają krążenie i zapobiegają zmęczeniu nóg?


Istnieją kremy lub żele zawierające rośliny bogate we flawonoidy, takie jak czerwona winorośl, kasztanowiec zwyczajny, ruszczyk kolczasty, czy wąkrotka azjatycka. Ta grupa roślin leczniczych zapewnia szybką ulgę w dyskomforcie związanym z zaburzeniami powrotu żylnego, ponieważ szybko zmniejsza uczucie zmęczenia i ciężkości nóg. Stosując te kremy, dobrze jest wmasowywać je okrężnymi ruchami, zaczynając od kostek i stopniowo dochodząc do ud.

Dlaczego masaż?


Pomoże to zapobiec gromadzeniu się płynów w tym obszarze. Masowanie nóg, od stóp w kierunku ud, zgodnie z kierunkiem krążenia żylnego, zwiększa szybkość powrotu żylnego. Skup się na każdym obszarze przez 3 do 4 minut i najlepiej rób to wieczorem.

Siedzący tryb życia nie jest jedyną przyczyną słabego krążenia.


Najczęstsze dolegliwości spowodowane długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej to problemy z szyją, brzuchem i dolną częścią pleców. Brak ruchu powoduje również zmiany w metabolizmie, zmniejsza ilość pożywienia przekształcanego w energię, a tym samym sprzyja gromadzeniu się tłuszczu, co może prowadzić do otyłości. Prowadzi to również do wysokich skoków poziomu cukru we krwi po spożyciu pokarmu.