W branży produkcyjnej sukces biznesu zależy w dużej mierze od tempa i jakości wykonywanej pracy. Dlatego wszystkie czynności w zakładzie powinny być zoptymalizowane tak, aby gwarantowały odpowiednią wydajność firmy. Problem może pojawić się jednak w każdym momencie. Wypadek z udziałem pracownika lub awaria kosztownego sprzętu uniemożliwiają wypełnienie celów ekonomicznych i spełnienie KPI. Jak skutecznie ograniczyć przestoje w pracy?

Skąd biorą się awarie suwnicy?

Awarie urządzeń dźwigowych mogą wynikać z różnych przyczyn. Niekiedy jest to zbyt intensywna lub nieprawidłowa eksploatacja. Każda suwnica ma maksymalne parametry obciążenia, pod jakim jest w stanie pracować. Ich regularne przekraczanie doprowadzi do zbyt szybkiego zużycia lub uszkodzenia podzespołów. Może to być elektronika, ale równie często psują się części mechaniczne. W przypadku użycia zbyt dużego obciążenia na ogół dochodzi do awarii cięgiem lub destabilizacji i odkształcenia całej konstrukcji nośnej.

Regularna wymiana części do suwnic pozwala wydłużyć czas działania urządzenia i zwiększyć bezpieczeństwo jego obsługi. Sprawdzaj przede wszystkim takie elementy, jak koła i łożyska. To w ich przypadku najczęściej mówi się o uszkodzeniach zmęczeniowych materiału.

Wielu z tych problemów, a co za tym idzie przestojów w pracy, można by uniknąć.

Jak zapobiegać przestojom w zakładach?

Podstawą sprawnego funkcjonowania zakładu jest dobrze przeszkolona obsługa. Chodzi nie tylko o instruktaż stanowiskowy osoby świeżo przyjętej do pracy, ale też regularne akcje edukacyjne, które mają za zadanie wykorzenienie złych nawyków wśród pracowników i wykształcenie dobrych praktyk.

Trafnym przykładem niepożądanego działania jest ciągnięcie boczne, które bardzo mocno osłabia bębny linowe. To część, która w założeniu ma przetrwać cały okres eksploatacyjny suwnicy, a na jej wymianę trzeba poczekać często nawet kilka tygodni.

miejsce na foto1

Dbaj o inspekcje i przeglądy techniczne

Okresowe kontrole techniczne pozwalają na skrócenie przerwy w pracy suwnic i zamówienie różnych komponentów z wyprzedzeniem. Dzięki regularnej konserwacji odpowiednio wcześnie zidentyfikujesz, które podzespoły wymagają natychmiastowej wymiany, a które są jeszcze sprawne.

To także dobra okazja do przeprowadzenia modernizacji parku maszynowego. Konserwator może ocenić, czy dane rozwiązanie nadaje się do wykorzystania przy bieżącej pracy czy może lepiej zainwestować w nowocześniejszy lub lepiej dopasowany sprzęt.

Upewnij się, czy przeglądy obejmują nie tylko podstawowe części do urządzeń dźwigowych, ale też systemy krytyczne, jak np. przekładnie, zblocza i elementy silnika. Od ich sprawności zależy bezpieczeństwo korzystania z urządzenia dźwigowego.

Pamiętaj, aby do przeglądów wynajmować firmy współpracujące z danym producentem. To gwarancja, że nadzór techniczny zostanie wykonany starannie, z uwzględnieniem specyfiki pracy sprzętu.

Pamiętaj o regularnej modernizacji suwnic

Wymiana maszyn na bardziej nowoczesne to nie tylko możliwość lepszej personalizacji usługi. W miarę upływu czasu przestarzałe maszyny stają się coraz trudniejsze w naprawie, ponieważ zaczyna brakować do nich elementów. Warto regularnie odświeżać wyposażenie parku maszynowego, aby koszty jego prowadzenia rozłożyły się w czasie, a nie obciążyły firmy jednorazowo.

Zmiana technologii na nowszą pozwala też na poprawę wydajności zakładu pracy. Nowe maszyny nie tylko mogą pracować szybciej i pod większym obciążeniem, ale są też wyposażone w nowoczesne technologie, które zwiększają komfort ich użytkowania przez personel. Jakie smart features stosuje się najczęściej?

Moduł antywahaniowy zwiększa bezpieczeństwo podnoszenia ładunku. Z kolei moduł kontroli przeszkód automatycznie zatrzymuje pracę urządzenia w momencie wykrycia blokady na torze. Rozwiązań jest jednak znacznie więcej – asysta obrotu ładunku czy ochrona bezpiecznych stref sprawią, że unikniesz awarii i groźnych wypadków.

Gdzie szukać części do suwnic?

Jeżeli chcesz wybierać z szerokiej oferty podzespołów wielu producentów, sprawdź ofertę Konecranes. Znajdziesz w niej części zamienne do suwnic niemal każdego rodzaju.

Firma Konecranes sprzedaje wyłącznie oryginalne części, które gwarantują sprawność na wiele lat i są idealnie dopasowane do Twoich maszyn. W przeciwieństwie do wielu innych przedsiębiorstw, które specjalizują się w montażu, naprawie i modernizacji suwnic, nie znajdziesz tutaj tanich zamienników niskiej jakości.

Przekonaj się, że konserwacja suwnic nie musi być trudna i czasochłonna, jeśli powierzysz ją profesjonalistom.

Zajrzyj na i skorzystaj z usług fachowców, aby usprawnić pracę swojej firmy.