Produkty, które są umiejscowione na paletach wymagają stosownego zabezpieczenia na czas transportu, ale także przed wilgocią i mechanicznym uszkodzeniem. Najskuteczniejszą, a przy tym stosunkowo tanią formą takiego zabezpieczenia jest owijanie palety polietylenową folią stretch, która charakteryzuje się małą przepuszczalnością pary wodnej, wysoką elastycznością i odpornością nie tylko na niskie temperatury, ale nawet na działanie soli oraz kwasów. W odpowiednim rozciągnięciu takiej folii pomocne bywają specjalistyczne urządzenia, jakimi są owijarki do palet.  

Zalety stosowania owijarek do palet

Proces owijania może mieć dwa warianty. Pierwszy polega na obracaniu całego ładunku na stole obrotowym, a drugi na obracaniu wózka z folią wokół danego produktu. Bez względu na model owijarka ma kilka walorów.

  • Oszczędność czasu

Owijarka zdecydowanie skraca czas foliowania produktów na paletach robiąc to znacznie szybciej niż nawet najbardziej sprawny pracownik. Ponadto w czasie procesu owijania pracownik magazynu czy hurtowni może przygotowywać kolejną partię palet, więc generalnie cała praca idzie szybciej.

  • Oszczędność pieniędzy

Owijarki do palet generują dość spore oszczędności finansowe z powodu zwiększonego rozciągu folii, dzięki czemu tej folii zużywa się po prostu mniej. W skali roku są to naprawdę spore oszczędności dla przedsiębiorcy.

  • Efektywność i wydajność

Owijarka nie tylko gwarantuje szybkie założenie folii na paletę, ale także z jednakową siłą i tym samym zużyciem materiału, co zapewnia równocześnie estetyczny wygląd tak przygotowanej palety.

Jakie owijarki do palet są dostępne na rynku?

Wyszukanie odpowiedniej owijarki należy zawsze poprzedzić dokładnym zastanowieniem się nad tym, jakie ładunki będą owijane, aby wybrać typ z odpowiednimi opcjami.

  • Owijarka automatyczna

Ten typ owijarki zapewnia bardzo wysoką wydajność owijania, a zużycie folii maleje nawet o 70%. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku towarów o regularnym kształcie. W przypadku dość lekkich ładunków pomaga specjalny docisk pneumatyczny.

  • Owijarka półautomatyczna

Jeżeli mamy do dyspozycji niewielką ilość palet, a sam towar charakteryzuje się nieregularnym kształtem, to optymalnym wyborem staje się owijarka półautomatyczna, która wymaga manualnej obsługi przez pracownika. Bardziej zaawansowane technicznie modele wyposażone są w fotokomórkę umożliwiającą ustawienie ilości cykli foliowania, czasu owijania, a także wysokości zakładki.